صفحه اصلی

دوره های آموزشی

زبان آموزان

اساتید

خدمات آنلاین

فروشگاه کتاب

اعطای نمایندگی

درباره اسپیکان

تماس با ما

آزمون تافل TOEFL چیست؟
ورود ثبت

ورود

آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان
آزمون تافل TOEFL چیست؟ | آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان

درباره تافل TOEFL

TOEFL مخفف عبارت (Test of English as a Foreign Language) به معنای آزمون انگلیسی به عنوان زبان بیگانه است تافل آزمونی است که میزان توانایی افراد را در زمینه ی برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی می‌سنجد. این آزمون توسط مؤسسه ای تی اس (ETS) در دو نوع کاغذی و اینترنتی برگزار می‌شود و در بیش از 9000 دانشگاه و مؤسسه از بیش از 130 کشور جهان مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

تافل اینترنتی (TOEFL iBT)

در این آزمون داوطلبان در تاریخ های مشخص در محل های برگزاری آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترنت آزمون را برگزار می کنند. مدت آزمون ۴ ساعت بوده و دارای ۴ بخش می باشد و هر بخش ممکن است یک یا چند مهارت را مورد آزمون قرار دهد. (یادداشت برداری Note taking در این روش برخلاف تافل PBT مجاز می باشد و در بخش درک مطلب Reading تنوع سوالات بیشتر شده است، همچنین لازم به ذکر است که تایپ کردن در بخش نوشتاری Writing الزامی است.)

بخش درک مطلب (Reading)

این بخش دارای ۳ الی ۴ متن بلند و سوالاتی در مورد این متن ها می باشد. موضوع متن ها آکادمیک بوده و معمولا در کتاب های دانشگاهی یافت می شود. سوالات بیشتر در مورد موضوع اصلی متن، جزئیات، برداشت ها، جای گذاری جملات و واژ ه های مترادف می باشد. در آزمون iBT داوطلب باید مهارت هایی نظیر خلاصه برداری، برداشت سریع ایده های اصلی و جدول بندی را دارا باشد.

بخش درک شنیداری (Listening)

زمان این بخش ۴۰ دقیقه بوده و شامل مکالمات بلند و کوتاه می باشد. در این مهارت به داوطلبان توصیه می گردد که هنگام گوش دادن به مکالمات از شنیده های خود یادداشت بردارند. در این مهارت، موضوعات پیرامون محیط دانشگاه و مطالبی دیگر مانند فرهنگ شناسی، هنر، فنی شناسی، تاریخ و غیره می باشد.

مهارت گفتاری (Speaking)

این قسمت شامل ۳ بخش می باشد که در هر بخش دو سوال مشابه به هم مطرح می شوند. در بخش اول یک موضوع عمومی داده می شود که سوال اول معمولا شرحی از وقایع عمومی و سوال دوم نقدی بر رد و یا تائید موضوعی از جانب شما خواهد بود. در اینجا به شما ۱۵ ثانیه زمان داده می شود تا پاسخ را مرور نموده و پس از اتمام ۴۵ ثانیه در مورد آن صحبت کنید که زمان سنج صفحه کامپیوتر نیز زمان را دقیقا نشان می دهد. در بخش دوم یک متنی بصورت خواندنی روی صفحه ظاهر می شود که ۴۵ ثانیه زمان دارید تا آن را خوانده و نت برداری کنید. در همین باره گفتگویی ما بین دو نفر و یک سخنرانی در کلاس درس پخش می شود و یک سوال پرسیده می شود که در این بخش نیز ۲۰ ثانیه برای فکر کردن و ۶۰ ثانیه برای صحبت کردن وقت دارید.

مهارت نوشتاری (Writing)

در بخش نوشتاری این امتحان 2 قسمت وجود دارد:

سوال اول: ابتدا برای داوطلب متنی ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه ای بر صفحه کامپیوتر ظاهر می شود که داوطلب ۳ دقیقه زمان برای مطالعه آن دارد. زمان نوشتنی ۲۰ دقیقه بوده و متن باید حاوی حداقل 150 تا ۲۰۰ لغت باشد. سوال دوم: مانند تافل PBT ورقه ای شامل یک سوال با مضمون عمومی است که بایستی یک متن ۵ پاراگرافی با رعایت اصول نوشتاری ارائه گردد. زمان پاسخگویی به این متن ۳۰ دقیقه و بایستی حاوی ۳۰۰ کلمه باشد.

تفاوت های آزمون تافل اينترنتی با تافل کاغذی و کامپيوتری

آزمون تافل اينترنتی (iBT) بخش جديدی با عنوان بخش گفتاری يا Speaking دارد و بخش ساختار (Structure) که در آزمون های کتبی و کامپيوتری وجود داشت، حذف شده است. گرامر بطور غيرمستقيم در بخش های ديگر اين آزمون مورد سنجش قرار می‌گيرد. سخنرانی ها و گفتگوها در بخش شنيداری (Listening) طولانی تر شده اند و خلاصه نويسی (note taking) نيز مجاز است. در بخش درک مطلب (Reading)، نوع سؤالات متنوع تر شده و به ‌عنوان مثال از شرکت کنندگان خواسته می شود اطلاعات را طبقه بندی کنند و يا جدولی را پر کنند. تايپ کردن هم در بخش نوشتاری الزامی است.

سیستم نمره دهی در آزمون IBT

Listening (30 نمره)
Reading (30 نمره)
Speaking (30 نمره)
Writing (30 نمره)
Total Score (0 تا 120 نمره)
آزمون تافل اينترنتی امتيازی بين صفر و ۱۲۰ دارد.
معمولاً نمره ۸۰ تا ۹۰ در این آزمون برای ورود به اکثر دانشگاهها در مقطع تحصیلات تکمیلی مورد نیاز است.

تافل بهتر است یا آیلتس؟

باید گفت هر کدام خواستار و مزیتهای مربوط به خود را دارد و منوط به این میباشد که هدف فرد برای کدام کشور یا دانشگاه میباشد به طور کلی میتوان گفت تافل بیشتر مورد قبول کشور آمریکا است و آیلتس بیشتر مورد قبول کشورهای اروپایی و استریالیایی. اما به تازگی آمریکا نیز مدرک آیلتس را از متقاضیان کار، مهاجرت یا تحصیل می پذیرد. TOEFL iBT آزمون خوبی است و مدتهاست که در اکثر کشورهای جهان فراگیر شده است، اما چند اشکال عمده نیز دارد:

۱- آزمون تافل گفتاری ندارد. (شما باید به جای حرف زدن پاسخ سوالات را تایپ کنید)

۲- تایپ کردن شما تند و بدون استرس باشد.

۳- بعضی کشورها نمره تافل را قبول ندارند.

اما آیلتس آزمون بهتری است، چون علاوه بر اینکه مشکلات تافل رو ندارد نکات مثبت زیر را داراست:

۱- آزمون گفتار خیلی دقیقی دارد.

۲- می توانید بخش writing را دستی بنویسید.

۳- کشورهایی که نمره ی تافل را قبول دارند، نمره ی آیلتس را هم تبدیل کرده و می پذیرند.

آزمون تافل TOEFL چیست؟ | آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان

این آزمون ها را چه کسانی طراحی می کنند؟

تافل را موسسه آمریکایی ETS طراحی می کند و آیلتس کاری مشترک از دانشگاه کمبریج، British Council و IDP استرالیا می باشد.

تافل قدیمی تر است یا آیلتس؟

نخستین آزمون تافل در سال ۱۹۶۴ میلادی برگزار شد اما آیلتس پدیده جدیدی است که در سال ۱۹۸۹ ابداع شد.

آزمون تافل TOEFL چیست؟ | آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان

تافل و آیلتس چه تفاوت عمده ای دارند؟

تافل آزمونی است که توانایی داوطلب را در درک و کاربرد انگلیسی آمریکایی می سنجد اما در آزمون آیلتس، انگلیسی به عنوان زبان بین المللی سنجیده می شود، به عنوان مثال در قسمت سنجش مهارت شنیدن از لهجه های مختلف انگلیسی استفاده می شود و نه فقط یک لهجه خاص.

جهت دریافت مشاوره رایگان در خصوص دوره های تافل TOEFL با کارشناسان آموزشی شعب اسپیکان تماس حاصل فرمایید.

سایر دوره های مرتبط

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
در حال حاضر هیچ پیامی جهت نمایش وجود ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره آموزشگاه زبان اسپیکان

آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان در سال 1390 با اخذ مجوز فعالیت از وزارت آموزش و پرورش کشور فعالیت خود را در شهر تهران با تشکیل دپارتمانی از متخصصین عرصه مدیریت و آموزش زبان های خارجی و با هدف ارتقاء سطح آموزشی جامعه و با تاکید بر سیاست کیفی سازی آغاز نموده است.

ارتباط با آموزشگاه زبان اسپیکان

شعبه مرکزی (یوسف آباد):
تهران، یوسف آباد، ضلع شمال شرقی میدان سلماس، کوچه دهم، پلاک 91
تلفن: 02188017039 | 02188636409 | 02188637534


شعبه شرق (تهرانپارس):
تهران، فلکه اول تهرانپارس، خیابان گلبرگ، بین خیابان کیخسروی و رشید،پلاک 54
تلفن: 02177742004 | 02177743257