صفحه اصلی

دوره های آموزشی

زبان آموزان

اساتید

خدمات آنلاین

فروشگاه کتاب

اعطای نمایندگی

درباره اسپیکان

تماس با ما

هرآنچه در باره آیلتس باید بدانیم
ورود ثبت

ورود

آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان

آزمون آیلتس یکی از متداول ترین و پر مخاطب ترین آزمون های بین المللی که برای ورود به دانشگاه های مختلف دنیا است که از اعتبار خاصی برخوردار می باشد. آزمون آیلتس در بیش از ۱۰۰۰ شهر دنیا و در ۱۴۲ کشور بطور منظم برگزار می شود که کشور ایران نیز یکی از آنهاست.

همانطور که اشاره شد، این آزمون پر مخاطب ترین آزمون بین المللی زبان می باشد که متقاضیانی زیادی از سرتاسر جهان در آن حضوری فعال دارند و تنها در سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از 7/2 میلیون نفر در سراسر جهان در این آزمون شرکت نموده اند و در ایران نیز هر ساله افراد زیادی به قصد مهاجرت یا حضور در دانشگاه های خارج از کشور در آزمون آیلتس شرکت می کنند.

در این مقاله سعی بر آن داریم تا بطور جامع شما را با اهداف سازمان برگزار کننده و ساختار کلی آزمون IELTS آشنا سازیم.

هرآنچه در باره آیلتس باید بدانیم | آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان

آیلتس چیست؟

IELTS مخفف عبارتInternational English Language Testing System می باشد که سالانه صدها هزار نفر در سراسر جهان را به سمت خود جذب می کند تا در آزمون های آیلتس در یکی از مراکز رسمی (IELTS Centers) در سراسر جهان شرکت کرده تا دانش زبان انگلیسی عمومی خود را بر اساس معیارهای این آزمون ارزیابی کنند، زیرا آزمون IELTS تمامی مهارتهای زبان انگلیسی (خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن) را مورد ارزیابی قرار می دهد و به گونه ای طراحی شده است که منعکس کننده کاربرد روزمره زبان در تحصیل، کار و زندگی باشد.

آیلتس با آن که آزمونی اروپایی به شمار می رود و مرکز آن در کشور انگلیس قرار دارد، اما تقریبا اکثر دانشگاه های دنیا و از جمله دانشگاه های کشور آمریکا که TOEFL برای آنها متداول است، مدرک این آزمون را برای سطح زبان انگلیسی (English Language Proficiency) داوطلب بر اساس نیازمندی های پذیرش (Admission’s Requirements) قبول می کنند.

آزمون IELTS در ۲ بخش (General و Academic) برگزار می شود، بخش جنرال آزمون آیلتس برای متقاضیان غیر دانشجویی کاربرد داشته و آزمون آکادمیک مختص کسانی است که قصد تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی داشته باشند. مدت زمان آزمون آیلتس 2 ساعت و 44 دقیقه و در 2 مرحله ی شفاهی و کتبی در دو روز متفاوت با فاصله ی زمانی تقریبی یک هفته ای یا کمتر برگزار می گردد.

هرآنچه در باره آیلتس باید بدانیم | آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان

تفاوت آیلتس جنرال و آکادمیک

در آزمون IELTS چهار مهارت Writing، Reading، Listening و Speaking بطور جداگانه سنجیده می شوند. در این آزمون مهارت های Listening و Speaking برای داوطلبان Academic و General Training به روش کاملا مشابهی مورد ارزیابی قرار می گیرد اما شرکت کنندگان در مهارت های Reading و Writing در هر یک از این دو گروه Academic و General Training سوالات جداگانه ای دریافت می کنند.

متن سوالات Reading و Writing در آزمون جنرال بسیار متنوع و جامع است و غالباً از روزنامه، رادیو، تلویزیون و اینترنت انتخاب می شود. ولی متن سوالات در آزمون آکادمیک بصورت کاملاً محدود و اختصاصی در زمینه های دانشگاهی و علمی است که نسبت به آزمون جنرال مشکل تر نیز می باشد.

لازم به ذکر است که مسئولیت نوع آزمونی که می‌خواهید در آن شرکت نمایید بر عهده شماست، لذا باید در هنگام ثبت نام نوع آزمون مورد نظرتان را (جنرال یا آکادمیک) در فرم ثبت نام انتخاب و قید نمایید.

هرآنچه در باره آیلتس باید بدانیم | آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان

مهارت های آزمون IELTS

آیلتس نیز همانند آزمون TOEFL (Test of English as Foreign Language) مهارت های چهارگانه در زبان انگلیسی همانند خواندن (Reading)، نوشتن (Writing)، شنیداری (Listening) و گفتاری (Speaking) را مورد ارزیابی قرار می دهد که در ادامه به هر مهارت آشنا می شوید.

مهارت Writing

در این مهارت از آزمون IELTS دانش داوطلب در نوشتن متون تحلیلی عمومی و تحلیل نمودار مورد ارزشیابی قرار خواهد گرفت.

در این بخش 2 وظیفه (Task) به داوطلب داده می شود، در Task 1 داوطلب می بایست بر اساس نمودارهایی که ارائه می شود تحلیل خود را درباره موضوع مورد نظر در چند پاراگراف ارائه کند و در Task 2یک موضوع به داوطلب داده خواهد شد تا درباره آن ظرف مدت زمان ۴۰ دقیقه بنویسید.

مجموع کلمات این بخش نباید از ۲۵۰ کلمه بیش تر باشد که معمولا نگارش حرفه ای این بخش از ۵ پاگراف تشکیل می شود. پارگراف اول مربوط به تحلیل کلی داوطلب درباره موضوع و پاراگراف انتهایی مربوط به جمع بندی داوطلب نسبت به پارگراف های دوم، سوم و چهارم که Blueprints نامیده می شود خواهد بود. در پارگراف های دوم تا چهارم، داوطلبان نظر تحلیلی خود را با ارائه مستندات و دلایلی ارائه می کنند که الزامی برای دقیق و علمی بودن آن وجود نداشته و تنها توانایی داوطلب در develop کردن موضوع، نگارش صحیح با گرامر کم غلط مورد سنجش قرار خواهد گرفت.

(در زیر تصویری از Task 2 آزمون آیلتس آکادمیک را مشاهده می کنید که موضوعی چالشی را مطرح و نظر متقاضی را درباره آن جویا می شود)

هرآنچه در باره آیلتس باید بدانیم | آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان

در موضوع Task2 تصویر فوق از داوطلب خواسته شده درباره موضوع زیر بحث کند:

"بعضی افراد اعتقاد دارند که کار کردن، می بایستی اولویت اول افراد در زندگی باشد در حالیکه دیگر افراد معتقدند که اولویت نخست زندگی هر فرد باید زندگی با خانواده باشد و کار اولویت بعدی خواهد بود".

درباره فواید هر دو دیدگاه در نوشته خود بحث کنید و نظر خود را ارائه نمایید.

مهارت Speaking

در این مهارت از آزمون IELTS دانش داوطلب در صحبت کردن عمومی و موضوعی با مصاحبه کننده در مدت زمان ۱۱ تا ۱۴ دقیقه مورد بررسی و ارزشیابی قرار خواهد گرفت. از نظر برخی ها مهارت Speaking یکی از سخت ترین بخش های آزمون آیلتس است چرا که داوطلبان می بایست با یک مصاحبه کننده در موضوعات مختلف صحبت و نظرات خود را از جنبه های مختلفی بیان و developکنند. در این بخش نیز همانند بخش نوشتاری، اهمیتی نخواهد داشت که داوطلبان بصورت منطقی و عقلایی صحبت کنند و تنها کافیست بتوانند بصورت درست و دقیق و بدون اشکالات گرامری حرف بزنند و از جنبه های مختلف به یک موضوع نگاه کرده و نظر خود را بیان کنند. بطور مثال از شرکت کنندگان سوال می شود که چه غذایی را دوست دارند؟ یا بهترین جایی که دیده اند کجا بوده است؟ و یا دوست دارند در آینده در چه کسب و کاری فعال شوند؟

تمام صحبت هایی که در ۳ بخش زیر ارائه می شود ضبط و توسط ۲ ممتحن بررسی و نمره دهی خواهد شد. در Part1 از متقاضیان خواسته می شود که به پرسش های عمومی درباره خود و خانواده پاسخ دهند. این قسمت ۴ الی ۵ دقیقه به طول می انجامد و پاسخ به برخی از پرسش ها در حد یک کلمه یا یک جمله خواهد بود.

در Part2 به متقاضیان کارتی داده خواهد شد که موضوعی روی آن نوشته شده است و تنها ۲ دقیقه زمان خواهند داشت تا درباره آن موضوع فکر کنند و در مدت زمان ۵ دقیقه درباره آن صحبت کنند.

در Part3درباره موضوعی که در part2 مطرح شده بود سوالاتی پرسیده می شود که می بایست در مدت زمان ۴ تا ۵ دقیقه به آن پاسخ داده شود. تفاوت بخش دوم با سوم در این است که در بخش دوم فقط متقاضی صحبت خواهد کرد و مصاحبه کننده وارد بحث نخواهد شد.

Part 1

The examiner will ask you general questions about yourself and a range of familiar topics, such as home, family, work, studies and interests. This part lasts between 4 and 5 minutes.

Part 2

You will be given a card which asks you to talk about a particular topic. You will have 1 minute to prepare before speaking for up to 2 minutes. The examiner will then ask one or two questions on the same topic to finish this part of the test.

Part 3

You will be asked further questions connected to the topic in Part 2. These questions will give you the opportunity to discuss more abstract ideas and issues. This part of the test lasts between 4 and 5 minutes.

هرآنچه در باره آیلتس باید بدانیم | آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان

مهارتListening

در این مهارت از آزمون آیلتس دانش داوطلب در گوش کردن به نوار پخش شده و پاسخ به پرسش های متنوع مورد سنجش قرار خواهد گرفت. این مهارت از آزمون ایلتس شامل ۴ بخش و در مدت زمان ۳۰ دقیقه مطرح می شود که ساختار کلی آن بصورت زیر می باشد.

در بخش اول یک گفتگوی دو نفره را گوش خواهید داد که درباره موضوعات رومزه میباشد و داوطلب باید به جای خالی ها پاسخ دهد.

در بخش دوم مونولوگی را می شنوید که درباره موضوعات روزمره است و داوطلب باید بر اساس پرسش هایی که مطرح می گردد و آنچه که گوش می کند پاسخ درست را انتخاب کند.

در بخش سوم گفتگویی بین ۴ نفر صورت می گیرد که تقریبا پیچیده است و دقت زیادی دارد.

در بخش چهارم نیز یک سخنرانی دانشگاهی در زمینه های مختلف پخش خواهد شد.

Section 1

A conversation between two people set in an everyday social context.

Section 2

A monologue set in an everyday social context, e.g. a speech about local facilities.

Section 3

A conversation between up to four people set in an educational or training context, e.g. a university tutor and a student discussing an assignment.

Section 4

A monologue on an academic subject, e.g. a university lecture. – See more at.

هرآنچه در باره آیلتس باید بدانیم | آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان

مهارتReading

این مهارت از آزمون ایلتس توانایی درک مطلب داوطلب را در برخورد با متون عمومی در زمینه های مختلف مورد ارزشیابی قرار خواهد داد. در این بخش ۴۰ پرسش مختلف با ساختار گوناگون در زمینه های متتنوع علمی و عمومی مطرح می شود که متقاضی در مدت زمان ۶۰ دقیقه باید به آنها پاسخ دهد. بخش Reading مهارتی است که توان علمی دانشجویان را در استفاده از متون علمی و همچنین توانایی آنها را در درک مطلب در مدت زمان کوتاه نشان خواهد داد.

The Reading component consists of 40 questions. A variety of question types is used in order to test a wide range of reading skills. These include reading for gist, reading for main ideas, reading for detail, skimming, understanding logical argument and recognising writers’ opinions, attitudes and purpose.

تمامی مهارت های چهارگانه آزمون آیلتس همانند ۴ مهارت آزمون تافل نیازمند دایره واژه گان بسیار بالا، دانش گرامری مطلوب و توان درک مطلب بالا و قابلیت انتقال در بازه زمانی مشخص را دارد که برای کسب آن‌ باید تلاش کرد.

نوشتن ۱ صفحه نامه رسمی به زبان فارسی حتی برای افرادی که مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مختلف علمی دارند نیز کار آسانی نیست و نیازمند تمرین و تلاس فراوان می باشد، حال متصور شوید که قرار باشد این

نامه به زبان انگلیسی نوشته شود و برای آن تنها ۳۰ دقیقه فرصت داشته باشید. از این رو برای افزایش مهارت ها جهت شرکت در آزمون ایلتس میبایست وقت کافی صرف شود و متون مختلف در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، علوم پزشکی، فنی و مهندسی و اقتصاد و جامعه شناسی و غیره را مطالعه کرد و حتی به این منظور می توان از تخصص کارشناسان آموزش زبان انگلیسی و اساتید باتجربه IELTS بهره جست و نمره مطلوبی را در این آزمون کسب نمود.

سیستم نمره دهی در آزمون آیلتس

نمره بندی آزمون IELTS از ۰ تا ۹ سطح را شامل می‌شود و نمره قبولی در آن وجود ندارد، اما به طور معمول کسب نمره 5 سطح متوسط و ۶ به بالا امتیاز خوب تلقی می‌شود. نمره کلی آزمون (Overall Band Score) با معدل گیری از نمره کسب شده در هر مهارت محاسبه می‌گردد و در کارنامه IELTSعلاوه بر نمره کلی، نمره هر مهارت نیز بطور جداگانه ذکر خواهد شد.

دسته بندی نمرات آزمون آیلتس
9 (کاربر متخصص)
8 (کاربر خیلی خوب)
7 (کاربر خوب)
6 (کاربر با صلاحیت)
5 (کاربر معمولی)
4 (کاربر محدود)
3 (کاربر خیلی محدود)
2 (کاربر متناوب)
1 (غیر کاربر)
0 (کسی که در آزمون شرکت نکرده)

لازم به ذکر است که هر کشور یا دانشگاهی برای پذیرش متقاضیان، حداقل نمره ای را درخواست می‌کند که اکثر آنها حداقل نمره کلی ۶٫۵ را از متقاضیان طلب می کنند بطوریکه نمره هر مهارت کمتر از ۶ نباشد (البته این قاعده کلی است و هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد، بطور مثال دانشگاه های کمبریج، آکسفورد و هاروارد آیلتس با حداقل نمره ۷ را می‌پذیرند و کشور کانادا جهت مهاجرت حداقل نمره ۷ در هر چهار مهارت آزمون IELTS را درخواست می کند).

جهت دریافت وقت مشاوره رایگان با کارشناسان آیلتس اسپیکان اینجا کلیک نمایید

هرآنچه در باره آیلتس باید بدانیم | آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان

چرا آیلتس مهم است؟

این که چرا باید مدرک آیلتس گرفت کاملاً روشن است زیرا یکی از راه های نشان دادن سطح توانایی زبان انگلیسی آنها جهت مهاجرت یا ادامه تحصیل در خارج از کشور اخذ مدرک آیلتس می باشد. همچنین توجه به این نکته بسیار ضروریست که مدرک آیلتس بر خلاف مدرک تافل که اعتبار ۵ ساله دارد،‌ تنها 2 سال اعتبار دارد، پس چنانچه خواهان apply برای دانشگاه های خاصی هستید و قصد دارید طی چند ماه پس از اخذ مدرک آیلتس از دانشگاه های مختلف پذیرش بگیرید، اخذ مدرک آیلتس را در بازه زمانی مناسب قرار دهید تا زمان شما از دست نرود و مدرک آیلتس شما منقضی (Expire) نشود.

کدام آزمون آیلتس برای من مناسب است؟

چنانچه برای اهداف تحصیلی در مقاطع لیسانس و بالاتر در یکی از دانشگاه ها نیاز به مدرک آیلتس داشته باشید باید در آزمون Academic و چنانچه برای مهاجرت، کار و یا تحصیل در مقطع پایین تر از لیسانس نیاز به مدرک آیلتس داشته باشید در آزمون General شرکت نمایید، همچنین اگر برای کشور انگلیس اقدام کرده اید باید در آزمون آیلتس مخصوص کشور انگلیس شرکت نمایید، زیرا کشور انگلیس آیلتس مخصوص به خود را دارد که به آیلتس UKVI شهرت دارد و در تنها در مراکز خاصی برگزار می شوند و در صورتیکه نیازمند اخذ این مدرک می باشید می بایست حتما از مراکز رسمی برگزاری IELTS در خصوص برگزاری این نوع آزمون مطمئن شوید.

آیلتس لایف اسکیلز (IELTS Life Skills) نیز ویژه افرادیست که اعضای درجه 1 خانواده آنها در کشور انگلیس زندگی می کنند و این افراد قصد ملحق شدن به آنها را دارند. لازم به ذکر است که انتخاب از بین انواع مختلف آزمون آیلتس به شدت مهم است زیرا معمولاً امکان تبدیل نمرات به یکدیگر در آن وجود ندارد و اگر در آزمون اشتباه ثبت نام کنید نمره شما مورد قبول نخواهد بود. بهتر است از موسسه یا سازمانی که از شما درخواست مدرک آیلتس کرده است نوع آزمون را جویا شوید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و انتخاب انواع آزمون آیلتس با کارشناسان آموزشگاه زبان اسپیکان تماس بگیرید و در صورت تمایل در دوره های آمادگی آزمون ایلتس اسپیکان همراه با چندین مرحله آزمون های آزمایشی نمایید.

جایگزین آیلتس چیست؟

جایگزین آیلتس می تواند یکی از مدارک زبانی که در تصویر زیر مشاهده می کنید باشد.

هرآنچه در باره آیلتس باید بدانیم | آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان

شما می توانید به جای آزمون IELTS که فقط کاغذی برگزار می شود در آزمون تافل TOEFL iBT که اینترنتی است نیز شرکت نمایید که این آزمون برای کسانی که علاقه ای به نوشتن روی کاغذ ندارند و علاقمند کار با رایانه هستند انتخاب بهتری است (البته باید توجه داشت که آزمون تافل اینترنتی با آزمون آیلتس کاغذی تفاوت هایی دارد که این تفاوت ها را از کارشناسان و اساتید متخصص هر دو آزمون جویا شوید). متقاضیان همچنین می توانند در آزمون PTE که مخفف عبارت (Pearson Tests of English) است نیز شرکت نمایید که البته این آزمون بر خلاف آیلتس و تافل در ایران برگزار کننده رسمی ندارد و باید به کشورهای همسایه مراجعه کنید.

هرآنچه در باره آیلتس باید بدانیم | آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان

چه نمره ای در آیلتس برای پذیرش در دانشگاه ها مورد نیاز است؟

نمره ای که دانشگاه ها برای پذیرفتن کارنامه آیلتس به عنوان تاییدی بر توانایی داوطلب در زبان انگلیسی مد نظر قرار می دهند متفاوت است، بطور مثال دانشگاه های اروپایی برای پذیرش در مقطع کارشناسی نمره ۶ آکادمیک را طلب می کنند، در حالیکه دانشگاه های امریکای شمالی برای مقطع ارشد و دکترا نمره ۶.۵ تا ۷ را ملاک قرار می دهند. اما برای پذیرش در مقطع کارشناسی نمره ای بین ۵.۵ تا ۶ را هم قبول خواهند کرد.

کشورهای اسکاندیناوی برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی نمره ۵.۵ و کارشناسی ارشد ۶ و دکترا بین ۶ تا ۶.۵ را طلب می کنند، در حالیکه برای تحصیل در دانشگاه های آمریکای شمالی یا اقیانوسیه نمره ای بین ۶.۵ تا ۷ قابل پذیرش است.

لازم به توضیح است که نتیجه کارنامه آیلتس متقاضیان بطور مستقیم از سوی بریتیش کنسول British Council به دانشگاه ارسال می گردد و متقاضیان نمی توانند شخصاً این کارنامه را به همراه سایر مدارک تحصیلی به دانشگاه ارسال نمایند.

هرآنچه در باره آیلتس باید بدانیم | آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان

چه نمره ای در آیلتس برای مهاجرت مورد نیاز است؟

کشورهای کانادا، نیوزلند، استرالیا یا دانمارک برای مهاجران نمرات مختلفی را از آیلتس درخواست کرده اند، اما اکثر این کشورها جهت مهاجرت نمره ای بین ۵ تا ۶.۵ را طلب می کنند.

برای مهاجرت به کانادا نمره چند آیلتس نیاز است؟

نکاتی مهم برای ثبت نام در موسسات آمادگی آزمون آیلتس در ایران

مراکز زیادی برای برگزاری آزمون آیلتس در سراسر کشور وجود دارد که شاید برخی از آنها مجوزهای لازم را نیز نداشته باشند و یا آنهایی که مجوز قانونی نیز دارند از امکانات و اساتید باتجربه ای بهره نبرده اند. از این رو توصیه کارشناسان آیلتس ما در آموزشگاه زبان اسپیکان برای متقاضیان شرکت در دوره های آیلتس این است که قبل از انجام هرگونه ثبت نام در موسسات درباره آن مرکز تحقیقات زیادی انجام دهید و در آموزشگاه هایی برای آمادگی آیلتس ثبت نام کنید که حداقل شرایط های زیر را داشته باشند:

 • از اساتید دارای مدرک رسمی آیلتس بهره گرفته باشند.
 • از برنامه ریزی دقیق و منسجم برای دوره های آمادگی آیلتس برخوردار باشند.
 • از سرفصل های مناسب همراه با آموزش مهارتهای چهارگانه بهره گرفته باشند.
 • از تست ها و منابع بروز و کاربردی آیلتس بهره گرفته باشند.
 • تجربه برگزاری آزمون های آزمایشی آیلتس را داشته باشند.
 • از امکانات سمعی و بصری خوبی برخوردار باشند.
 • کارگاههای رفع اشکال مستمر برای زبان آموزان برگزار کنند.
 • مراحل پیشرفت شما را مداوم بررسی کنند و با اطلاع شما برسانند.
 • اشکالات گرامری و paraphrasing و development در مهارت گفتاری را بطور مداوم کار کنند.

آشنایی با مراکز رسمی برگزاری آزمون آیلتس

آیلتس تهران

 • آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، پایین تر از پارک وی (ضلع جنوب غربی)، جنب بانک ملی شعبه امانیه، پلاک 2690، طبقه سوم.
 • شماره تماس: 22655141 و 22655165 (پيش شماره 021(.
 • وبسایت: http://www.ieltstehran.com

دانشگاه آزاد اسلامی

 • آدرس: تهران، خيابان حافظ، پايين تر از خيابان جمهوری، روبروی تالا بورس اوراق بهادار، ساختمان فرهيختگان، طبقه چهارم.
 • شماره تماس: 66348856 و 66348862 (پيش شماره 021(.
 • وبسایت: http://english.iau.ac.ir/ielts

موسسه آموزش عالی عصر دين و دانش

 • آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، ضلع شمالی پارک ساعی، کوچه ساعی یکم، بن بست دانش.
 • شماره تماس: 88644690 و 88644691 (پيش شماره 021(.
 • وبسایت: http://www.ieltsadd.ir

موسسه فرهنگی و هنری ايرسافام

 • آدرس: تهران، خيابان دكتر شريعتی، بالاتر از پل صدر، انتهای شهيد ميرزاپور(سهيل)، قلندری شمالی، بن بست ساناز، پلاك3.
 • شماره تماس: 22246710 الي 22246713 (پيش شماره 021(.
 • وبسایت: http://ielts.irsafam.com

موسسه شكوه سمنان

 • آدرس: سمنان، بلوار جمهوری، خيابان شانزدهم، پلاك 583.
 • شماره تماس: 33457731 و 33447322 (پيش شماره 023(.
 • وبسایت: http://www.semnan-ielts.ir

موسسه شكوه تهران

 • آدرس: تهران، جنت آباد شمالی، نرسيده به اتوبان نيايش، ساختمان بانك سينا، پلاك 268، طبقه سوم.
 • شماره تماس: 44899277 (پيش شماره 021(.
 • وبسایت: http://ielts.shokouh.com

موسسه آموزش عالی آزاد پروشات نوين

 • آدرس: تهران، سعادت آباد، بالاتر از میدان کاج، کندرو یادگار، نرسیده به بلوار بهزاد، پلاک 1، طبقه پنجم، واحد10.
 • شماره تماس: 26766581 و 26766573 (پيش شماره 021).
 • وبسایت: http://proshotielts.com

سایر مراکز دیگر در سطح کشور در واقع برگزار کننده آزمون های آزمایشی هستند و تنها مراکز بالا سنترهای رسمی برگزاری آزمون آیلتس در کشور می باشند. اگر خواستار شرکت در آزمون آیلتس خارج از کشور هستید، کشورهای ارمنستان، ترکیه و دوبی مقصد شمار زیادی از ایرانیان علاقمند به شرکت در آزمون IELTS در خارج است.

جهت دریافت وقت مشاوره رایگان با کارشناسان آیلتس اسپیکان اینجا کلیک نمایید

کدام سنتر آیلتس بهتر است؟

در واقع سنتر بد یا خوب وجود ندارد و شرایط تمامی سنتر های برگزاری آزمون ایلتس معمولاً شبیه به یکدیگر می باشند و به ندرت اتفاق خواهد افتاد که فردی در آزمون سنتری نمره ای متفاوت با سنتر دیگر کسب نماید. البته به این نکته اشاره شود که نحوه نمره دهی در ۲ بخش نوشتاری و گفتاری آزمون آیلتس تا حد زیادی با سلیقه ممتحمنین همراه خواهد بود. هرچند سعی بر این است تا سلیقه ممتحن خیلی تاثیر منفی روی نمره واقعی و ارزشیابی علمی سطح زبان انگلیسی داوطلب نداشته باشد اما گاهاً اعمال سلیقه در این 2 مهارت توسط ممتحن اجتناب ناپذیر خواهد بود.

آیلتس تضمینی نداریم!

فریب نخورید! چیزی به نام آیلتس تضمینی وجود ندارد زیرا همین یک دلیل کافیست که اشاره کنیم ساختار پرسش ها و سیستم نمره دهی در بخش نوشتاری و گفتاری آزمون آیلتس سلیقه ای است و هیچ فرد یا موسسه ای نمی تواند نمره ای را برای متقاضیان پیش بینی و تضمین کند. در نتیجه توصیه ما به متقاضیان ثبت نام در دوره های آیلتس این است که هرگز فریب تبلیغات های بی اساس در فضای مجازی که این روز ها بسیار شایع شده است را نخورید و تنها تمرکز خود را به ارتقاء مهارت های چهارگانه برای کسب نمره حداکثری در روز آزمون معطوف نمایید.

برنامه ریزی دقیق برای شرکت در آزمون آیلتس

برنامه ریزی برای شرکت در آزمون آیلتس بر اساس قابلیت های فردی، زمان مورد نیاز و هدف از شرکت در آزمون برای هر فرد متفاوت می باشد اما به راحتی می توان با کمک کارشناسان آموزشی برنامه ریزی دقیق و اثربخشی را برای دست یابی به نمره مورد نظر در آزمون آیلتس انجام داد که با این وجود مسیر روشن تری از موفقیت را برای خودمان ترسیم خواهیم کرد.

برای برنامه ریزی اثربخش می بایست به نکات زیر توجه داشت:

 • نمره مورد نظر خود را تعیین کنید.
 • مدت زمان لازم برای اخذ مدرک و ارسال به دانشگاه بر اساس deadline اعلامی را در نظر بگیرید.
 • منابع مطلوب و آموزشگاه خوب شناخته شده با کارشناسان باتجربه را انتخاب کنید.
 • روند پیشرفت زبان خود را با شرکت در آزمونهای آزمایشی آیلتس (IELTS Mock) بطور مداوم بسنجید.
 • هر ۴ مهارت را بر اساس منابع مورد نظر بطور متناوب کار کنید.
 • چند هفته به نزدیک شدن برگزاری آزمون به کمک افراد باتجربه برنامه ریزی فشرده تمرین و تکرار انجام دهید.
هرآنچه در باره آیلتس باید بدانیم | آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان

نکاتی برای آمادگی و کسب نمره دلخواه در آزمون آیلتس

تمامی متقاضیان شرکت در آزمون آیلتس این پرسش را مطرح می کنند که برای آمادگی در آزمون IELTS و کسب نمره دلخواه چند ماه زمان نیاز است و چگونه باید برنامه ریزی کرد. در اینجا باید گفت که پاسخ به این پرسش برای هر فرد متفاوت است و بستگی به دانش زبانی و هدف فرد از شرکت در آزمون آیلتس دارد.

فردی که متقاضی مهاجرت است قطعاً نمره آیلتس کمتری نسبت به فردی که متقاضی تحصیل با بورس در مقطع دکترا در یکی از دانشگاه دنیاست نیاز دارد. همچنین نمره مورد نیاز آیلتس برای متقاضیان کارشناسی یا دکترا نیز با هم مشابه نیست. از طرفی بعضی افراد سطح زبان انگلیسی عمومی قوی دارند و تنها آشنایی با مهارت های آزمون ظرف ۲ ماه برای گرفتن نمره خوب کفایت می کند.

اما هستند افرادی که هنوز گرامر انگلیسی را خوب نمی دانند و دامنه لغات مطلوبی برای نوشتن یک نامه ساده یا حرف زدن درباره یک موضوع معمولی را ندارند و نیازمند بهبود بخشیدن به سطح عمومی زبان انگلیسی خود جهت شرکت در کلاس های آمادگی آزمون آیلتس هستند.

برگزاری آزمون های تعیین سطح توسط آموزشگاه ها و شرکت در آزمون های IELTS MOCK آموزشگاه ها فرصتی برای ارزشیابی سطح دانش زبان انگلیسی افراد پیش از شرکت در آزمون نهایی می باشد. البته باید به این نکته توجه داشت که اگر سطح زبان انگلیسی شما در سطح دیپلم دبیرستان است و قصد داشته باشید که مدرک آیلتس آکادمیک ۶.۵ بگیرید باید حداقل ۶ تا ۹ ماه بطور فشرده بر روی مهارت های چهارگانه زبان خود زیر نظر اساتید حرفه ای، آموزش های مربوطه را کسب نمایید. اما چنانچه بخواهید نمره ۶.۵ را به ۷ برسانید، شاید حداقل ۳ ماه آموزش بیشتری مورد نیاز باشد (توجه داشته باشید که آمادگی در آزمون آیلتس جنرال با آکادمیک به دلیل نوع پرسش ها و انتظارات از داوطلب متفاوت است(.

برای کسب نمره ۷ و بالاتر در آزمون آیلتس چه کار کنیم؟

برای کسب نمره ۷ در آزمون آیلتس باید حداقل در دو مهارت نمره بالاتر از ۷ داشته باشید و این کار ساده ای نیست زیرا وقت و مهارت زیادی را طلب می کند. کسانی که نمره ۷ به بالا کسب می کنند معمولاً خوب به زبان انگلیسی حرف می زنند و خوب می نویسند و زیاد انگلیسی گوش کرده اند و بسیار زیاد متن انگلیسی در زمینه های مختلف خوانده اند و دایره لغات خوبی نیز دارند. البته نه از نظر ریشه شناسی که در آزمون GRE نیاز است.

برای گرفتن نمره ۷ در آزمون آیلتس بهتر است از کارشناسان و اساتید حرفه ای در حوزه آیلتس مشاوره بگیرید زیرا آنها می توانند به شما راهکارهای ارتقای مهارت های چهارگانه از سطح عمومی به تخصصی (مانند استفاده از گرامرهای پیچیده تلفیقی) را آموزش دهند.

تقویت مهارت Reading (خواندن) در آزمون آیلتس

کسب توانایی در مهارت خواندن در آزمون آیلتس در زمان کم بدست نخواهد آمد چرا که شما نمی دانید متنی که به شما در روز آزمون داده می شود مربوط به کدام موضوع علمی است و حتماً لغاتی خواهد بود که نمی دانید. مهارت خواندن در آیلتس به شما می آموزد که مهارت های خواندن اصولی متون علمی و نحوه ارزشیابی متن و درک مطلب چگونه خواهد بود و چگونه پرسش ها با پاراگراف هاsync شود. در نتیجه این مهارت با آموزش و زیاد خواندن به دست خواهد آمد و هر اندازه بیشتر بخوانید قطعاً دامنه لغات شما وسیع تر خواهد شد. لذا دامنه لغات وسیع تر، درک مطلب بهتری به شما می دهد و فرصت خوبی را برای پاسخ دقیق تر به سوالات در روز آزمون خواهید داشت.

تقویت مهارت Writing (نوشتن) در آزمون آیلتس

مهارت نوشتن در آیلتس مقوله ای است که با نوشتن زیاد حاصل می شود و لذا هر اندازه به نوشتن بپردازید، ایرادات شما بیشتر مشخص خواهد شد و در نتیجه قابلیت نوشتن شما افزایش خواهد یافت و می توانید به نمره بالاتری فکر کنید.

در مهارت Writing دایره لغات به اندازه گرامر و توانایی پرداخت به مطلب و توسعه آن در چند پاراگراف اهمیت بسیاری دارد و تنها گرامر عالی تضمین کننده موفقیت نخواهد بود بلکه باید در این مهارت به خوبی کار کنید و همواره متن های خود را در اختیار متخصصین آیلتس و افراد Native قرار دهید تا تصحیح کنند. این تصحیح کردن،‌ برگ برنده و امتیاز رقابتی شما برای روز آزمون خواهد بود.

معمولا افرادی که نمره بالا در این مهارت کسب را می کنند متن های مختلف بسیاری را می خوانند و زیاد به نوشتن می پردازند و توانایی خوبی در پرداختن به موضوعات با ایده های خلاقانه دارند. البته کسب توانایی در بخش اول آزمون که بررسی نمودار و چارت است با مطالعه زیاد بدست خواهد آمد ولی بخش دوم که نمره بیش تری دارد نیازمند توانایی نوشتن ۵ پاراگراف خوب منسجم و روان در موضوع درخواست شده ظرف نیم ساعت است.

تقویت مهارت Listening (شنیداری) در آزمون آیلتس

گوش کردن بهPress TV ، شبکه های خبری بین المللی، فایل های ویدویی در اینترنت در زمینه های مختلف می تواند مهارت شنیداری متقاضیان را تقویت کند. برای تقویت مهارت Listening خود چاره ای جز زیاد گوش کردن به موزیک، فیلم و اخبار انگلیسی زبان ندارید. این مهارت فقط با گوش کردن و درست گوش کردن و تمرین زیاد حاصل می شود و راه حل دیگری نخواهد داشت.

تقویت مهارت Speaking (گفتاری) در آزمون آیلتس

در مهارت گفتاری آزمون آیلتس باید زیاد حرف بزنید. پیدا کردن پارتنر یا یک همکلاسی می تواند راهکار خوبی برای تقویت مهارت Speaking باشد البته به شرط آنکه سطح زبان انگلیسی آن فرد بالاتر از شما باشد و گفتار شما را از جنبه های مختلف اصلاح نماید.

مزایای داشتن مدرک آیلتس

آیلتس برای تحصیل

چنانچه تمایل به تحصیل در دانشگاه های خارج از ایران یا تحصیل در مقطع Ph.D داخل ایران را داشته باشید حتما به دریافت مدرک IELTS از نوع آکادمیک نیاز خواهید داشت.

آیلتس برای کار

اما چنانچه تخصصی ویژه ای دارید و یا تمایل دارید در کشوری دیگر به زندگی خود ادامه دهید باز می توانید از مزایایی داشتن آیلتس بهره ببرید، زیرا جهت شاغل شدن در حرفه ی خودتان در کشورهای همچون استرالیا، نیوزیلند، آمریکا، انگلیس و کانادا نیاز به مدرک آیلتس می باشد. (البته IELTS General نیز معمولا برای این اهداف مورد استفاده قرار می گیرد(.

آیلتس برای مهاجرت

شاید بیشترین کاربرد مدرک آیلتس برای مهاجرت باشد، حال چه برای پیوستن یک فرد به خانواده اش، یا مهاجرت کلی و یا هر نوع ویزای مهاجرتی دیگر معمولا نیاز به مدرک آیلتس می باشد. در کشور انگلیس علاوه بر آیلتس آکادمیک و جنرال، آزمون آیلتس لایف اسکیلز IELTS Life Skills نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

آیلتس برای تدریس زبان انگلیسی

شاید بسیاری از افراد در صورت داشتن مدرک آیلتس بتوانند سطح زبان انگلیسی خود را اثبات کرده و به شغل تدریس زبان بپردازند. مزایای داشتن آیلتس در این بخش نیز بسیار مهم است زیرا بسیاری از زبان آموزان ترجیح می دهند دوره آموزش آیلتس خود را با استادی بگذرانند که خود در آزمون آیلتس شرکت کرده و مدرک رسمی آیلتس با نمره بالا داشته باشد.

یک نمونه از مدرک رسمی آیلتس

هرآنچه در باره آیلتس باید بدانیم | آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان

جهت دریافت وقت مشاوره رایگان با کارشناسان آیلتس اسپیکان اینجا کلیک نمایید

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
در حال حاضر هیچ پیامی جهت نمایش وجود ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره آموزشگاه زبان اسپیکان

آموزشگاه زبان های خارجی اسپیکان در سال 1390 با اخذ مجوز فعالیت از وزارت آموزش و پرورش کشور فعالیت خود را در شهر تهران با تشکیل دپارتمانی از متخصصین عرصه مدیریت و آموزش زبان های خارجی و با هدف ارتقاء سطح آموزشی جامعه و با تاکید بر سیاست کیفی سازی آغاز نموده است.

ارتباط با آموزشگاه زبان اسپیکان

شعبه مرکزی (یوسف آباد):
تهران، یوسف آباد، ضلع شمال شرقی میدان سلماس، کوچه دهم، پلاک 91
تلفن: 02188017039 | 02188636409 | 02188637534


شعبه شرق (تهرانپارس):
تهران، فلکه اول تهرانپارس، خیابان گلبرگ، بین خیابان کیخسروی و رشید،پلاک 54
تلفن: 02177742004 | 02177743257